Dopuszczalna prędkość podczas holowania
Kiedy samochód odmawia posłuszeństwa z różnych przyczyn, kierowca ma do wyboru dwie możliwości. Pierwszą z nich jest oczywiście wezwanie pomocy drogowej i przetransportowanie pojazdu w wybrane miejsce, np. do warsztatu. Drugą opcją jest holowanie przez inne auto przy pomocy drąga holowniczego lub liny holowniczej. W przypadku wyboru tej drugiej możliwości, należy pamiętać że holowanie nie jest standardowym zachowaniem na drodze. Dlatego, by zrobić to odpowiednio, a przede wszystkim bezpiecznie, warto przypomnieć sobie o kilku ważnych zasadach, w tym tych dotyczących dopuszczalnej prędkości.
Dopuszczalna prędkość holowania
Prawo dopuszcza możliwość holowania jednego pojazdu silnikowego przez drugi, jednak należy dostosować się do określonych w Kodeksie warunków. Kodeks Drogowy dokładnie opisuje proces holowania pojazdów i jasno wskazuje zasady, zgodnie z którymi należy postępować w przypadku takiej konieczności. Wytyczne mówią m.in. o tym, z jaką maksymalną prędkością, poruszać się można na obszarze zabudowanym i niezabudowanym.
Kierowcy holujący samochód powinni pamiętać o tym, że:
- w obszarze zabudowanym maksymalna prędkość holowania pojazdu nie może przekraczać 30 km/h,
- w obszarze niezabudowanym maksymalna prędkość holowania nie może przekraczać 60 km/h.
Kwestie bezpieczeństwa na drodze podczas holowania
Oprócz stosowania się do zasad określających dopuszczalną prędkość podczas holowania, warto także pamiętać o kilku innych kwestiach zapewniających bezpieczeństwo na drodze. Niezastosowanie się do nich stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu i może skutkować nałożeniem mandatu.
To, co szczególnie ważne w trakcie holowania, to sposób łączenia obu pojazdów. Auta powinny być połączone tak, aby podczas jazdy nie odczepiły się od siebie. Samochód holowany może być przytwierdzony do pojazdu holującego na dwa sposoby:
- połączeniem sztywnym, np. drągiem holowniczym; wówczas odległość między pojazdami nie może przekraczać więcej niż 3 m,
- połączeniem giętkim, np. linką holowniczą; tu odległość między samochodami powinna wahać się między 4 a 6 m.
Ponadto, osoba, która kieruje pojazdem holującym, niezależnie od aktualnie panujących warunków na drodze, musi mieć włączone światła mijania, by zapewnić sobie dostateczną widoczność. Holowany samochód także powinien być odpowiednio oznaczony - trójkątem ostrzegawczym umiejscowionym z tyłu po lewej stronie lub żółtymi sygnałami błyskowymi. Kiedy warunki na drodze nie sprzyjają widoczności, holowany pojazd musi mieć włączone światła pozycyjne.